Bieganie to jeden z najpopularniejszych sportów ostatnich lat, uprawniany przez tysiące amatorów na całym świecie. Również i w Polsce, zbiera coraz to większe grono zwolenników, głównie ze względu na łatwość uprawiania w każdych warunkach. Przed rozpoczęciem przygody z bieganiem warto jednak zaznajomić się z podstawowymi informacjami na temat tej dyscypliny, by uniknąć nieprzyjemnych kontuzji na start – co więc należy wiedzieć?
Rozciągaj się i rozgrzewaj!
Powszechnym błędem początkujących biegaczy jest przystępowanie do treningu praktycznie nierozgrzanym. Mięśnie są wówczas wprawione niejako na najwyższe obroty bezpośrednio po długotrwałym „zastaniu”. Warto więc pamiętać o regularnym rozciąganiu całego ciała – wystarczy np. 15 minut na rozpoczęcie nowego dnia! Drobny stretching nie zaszkodzi również przed bieganiem, jak i po nim – bez elastyczności narażeni jesteśmy na setki rozmaitych mikrourazów. Przyjacielem każdego biegacza jest również roler – warto używać go szczególnie po powrocie z trekkingu. Najważniejszą kwestią jest natomiast właściwa rozgrzewka – należy wykonać ją przed udaniem się na przebieżkę. Internet jest pełen darmowych gotowych filmików z dobrymi, rzetelnymi ćwiczeniami – warto się tą kwestią zainteresować.
Postaw na dobre buty!
Bieganie uchodzi za sport, który praktycznie nie wymaga nakładów finansowych – wystarczą przecież koszulka, spodenki i trampki. No właśnie, ale czy aby na pewno tak to wygląda? Jak już powiedziano, bieganie bywa wyjątkowo kontuzjogenne, szczególnie dla osób, które zajmują się pracą biurową, a więc mają dosyć „zastane” mięśnie. Wobec tego, dobrze jest zainwestować w dobrej jakości obuwie wykonane specjalnie z myślą o biegaczach. Buty takie mają specjalne amortyzatory – najczęściej stosowane są specjalnie wytwarzane gatunki pianki. Chodzi o to, aby zapewnić stopie miękkie lądowanie, co istotne będzie zwłaszcza wówczas, gdy w większości biegamy po twardych powierzchniach. Obuwie sportowe dobrze jest wybierać w konsultacji ze specjalistą – nie musi być to od razu fizjoterapeuta, ale winien być to chociażby doświadczony konsultant w sklepie sportowym.
Miej cierpliwość!
Pamiętaj, że nawet jeżeli nie masz zadyszki, bo inne sporty wykształciły w Tobie kondycję i spore pokłady wytrzymałości, to dla stawów – kolanowego i skokowego bieganie jest całkiem nowym wyzwaniem. Nie należy od razu rzucać się na głęboką wodę i biegać po kilkanaście kilometrów, nawet jeżeli ma się takowe możliwości. Organizm należy przyzwyczaić do nowej aktywności, początkowo na krótszych dystansach – np. trzy lub pięciokilometrowych. Podobnie tempo – nie trzeba się od razu silić na szybki bieg, wystarczy drobny trucht. W bieganiu najważniejsza jest cierpliwość i równowaga – dadzą one jednak końcowy progres oraz satysfakcję.