Unia Europejska miała w swojej historii kilka ważnych momentów i podpisanych traktatów. Jednym z nich jest Traktat z Maastricht, podpisany blisko 30 lat temu. Choć mocno zaktualizował go późniejszy Traktat Lizboński, to jednak dokument ratyfikowany w Holandii wpłynął znacząco na kierunek i rozwój Unii Europejskiej i Państw do niej należących.
Traktat z Maastrich oparł się tak naprawdę o trzy główne filary.
Pierwszym z nich było uściślenie wspólnoty europejskiej państw członkowskich poprzez wprowadzenie obywatelstwa europejskiego. Pozwala ono swobodniej podróżować i osiedlać się we wszystkich Państwach członkowskich. Oczywiście dzisiaj, z racji wszelkich przepisów covidowych, doskonale wiemy, jak wielką fikcją okazuje się ta wspólnota i „swobodna migracja”.
Drugim filarem z Maastricht jest wspólna polityka w dziedzinie stosunków zagranicznych i bezpieczeństwa. Do tego ochrona wspólnych wartości, interesów i niezależności Unii. Pytanie tylko, czy aktualnie Unia nie nadużywa tych przepisów, narzucając często swoje prawa, chcąc być ponad Konstytucją danego kraju?
Trzeci filar to umocnienie spraw związanych z wymiarem sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, aby zagwarantować bezpieczeństwo obywateli Europy. Przykłady najazdów imigrantów z południa w ostatnich latach, zamachy terrorystyczne, ale też chociażby polsko-białoruska sytuacja na granicy chyba dość mocno podważyły również ten filar z Maastricht. Czy czujemy się bezpiecznie we Wspólnej Europie?
Traktat został podpisany w Maastricht przez 12 państw członkowskich 7 lutego 1992 roku. W życie wszedł 1 listopada 1993 roku. Podpisy składały: Belgia, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Wielka Brytania i Włochy.
Traktat z Maastricht rozpoczął też kampanię wprowadzania wspólnej waluty Euro, którą zaczęto wdrażać w poszczególnych państwach od 1999 roku. Wytyczono też strategię i warunki dla członków Unii, którzy chcą Euro we własnym państwie.
Podpisany dokument miał też mocniej zintegrować wszystkie kraje członkowskie. Można polemizować, czy faktycznie spełnił swe założenia.
Europa potrzebuje dalszych integracji, współpracy i traktatów, żeby pozostała silną potęgą światową.