Orzechy znane są ze swoich drogocennych właściwości. Mają doskonały wpływ na zdrowie, ale również urodę. Jednymi z najbardziej znanych i najczęściej wykorzystywanych są orzechy włoskie. Swoje miejsce znalazły nie tylko w kuchni, ale również na łazienkowych półkach. Służą urodzie, poprawiającej jej kondycję oraz pielęgnując ją.
Właściwości orzechów włoskich
Przede wszystkim są bogatym źródłem witamin B, C, E i K oraz żelaza, fosforu czy magnezu. Najbardziej znane są jednak z wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych, takich jak kwasy omega-3, które orzechy włoskie mają najwięcej spośród innych orzechów. Cenne są również łupiny oraz liście, w których znajdziemy między innymi beta-karoten, olejki eteryczne czy witaminy. Dzięki temu kosmetyki z tak wyjątkowym składem idealnie sprawdzą się w momencie, gdy chcemy w odpowiedni sposób zadbać o skórę w okresie zimowym.
Zastosowanie oleju z orzechów włoskich
Olej ten otrzymywany jest w procesie tłoczenia i jest przejrzysty, od koloru jasnożółtego do zielonego. Ma lekką konsystencję, dzięki czemu szybko się wchłania. Jest wykorzystywany w kosmetykach o właściwościach natłuszczających. Polecany jest w pielęgnacji cery tłustej i mieszanej ze względu na działanie odkażające i tonizujące, normalizuje również pracę gruczołów łojowych. Mimo to, dzięki właściwościom ściągającym i ujędrniającym sprawdzi się w przypadku cery suchej oraz wrażliwej. Stosuje się go również w pielęgnacji skóry dojrzałej, gdyż spowalnia procesy związane z wiotczeniem skóry oraz stymuluje odnowę komórek. Wpływa także na rozjaśnienie przebarwień. Olej z orzechów włoskich doskonale pielęgnuje włosy. Korzystnie wpływa na ich kondycję, nadaje połysku, zamyka łuski oraz natłuszcza. Natomiast dzięki obecności witaminy E ma działanie antyrodnikowe.
Wykorzystanie łupin oraz liści
Ekstrakt z liści oraz łupin orzecha włoskiego, ze względu na swoje właściwości barwiące, wykorzystywany jest w między innymi samoopalaczach czy szamponach, odżywkach oraz płukankach pociemniających włosy. Rozdrobnione łupiny orzecha włoskiego są wykorzystywane w produkcji peelingów do twarzy, stóp i ciała oraz kremach, żelach myjących czy maseczkach.
Źródło: https://www.kosmetyczne.pl/