Życie to ciągłe podejmowanie decyzji. Niekiedy są one bardzo trudne, a innym razem dziecinnie łatwe. Czasem też jest ciężko dokonać wyboru spośród kilku alternatyw.
Konieczność podjęcia decyzji zwykle prowadzi nas do odczuwania strachu. Jest to strach przed popełnianiem błędów, przed byciem osądzanym, krytykowanym lub po prostu przed złym podjęciem decyzji.
Prawdą jest, że zawsze będziesz musiał podejmować decyzje. Życie to potrzeba decydowania i wybierania. Ciągle będziemy musieli podejmować decyzje i strach zawsze będzie obecny, ale… Jak poradzić sobie z tą sytuacją i podjąć dobrą decyzję?
Podejmujemy decyzje każdego dnia. Jednak niektóre wydają się być ważniejsze niż inne. Dlatego konieczne jest ich bardzo dokładne zidentyfikowanie przed przystąpieniem do podjęcia jakieś. Warto sprawdzić jakie są alternatywy i przeanalizować wszystkie za i przeciw. Pamiętaj, że istnieją pewne decyzje, których analiza, przemyślenie i podjęcie zajmuje więcej czasu. Wybór studiów czy domu to nie to samo co wybór koszuli bądź krawata.
Po zidentyfikowaniu decyzji lub wyboru, którego powinieneś dokonać, spójrz na wszystkie istniejące alternatywy. Przemyśl każdą możliwą opcję. Zadawaj sobie pytania, rozważaj wszystkie alternatywy lub skonsultuj się z kimś, komu ufasz. Jednak nigdy nie polegaj na potrzebie zatwierdzenia. Możesz omówić pewną decyzję z kimś z kręgu zaufania, ale nie polegaj na jego aprobacie lub dezaprobacie. Pamiętaj, że będziesz tym, który naprawdę przeżyje to doświadczenie. Jeśli chcesz być bardziej zorganizowany, możesz zapisać w swoim dzienniku decyzje, które chcesz podjąć i ich różne alternatywy. Pozwoli ci to zobrazować problem i spojrzeć na niego inaczej. Nie podejmuj decyzji z emocjonalności lub impulsywności. Zawsze ważne jest, aby myśleć i analizować przed podjęciem decyzji. Więc nie spiesz się.
Teraz podejmij decyzję. Jeśli byłeś w stanie wykonać każdy z powyższych kroków, pewność siebie, która tkwi w tobie, sprawi, że będziesz w stanie podjąć mądrą i poprawną decyzję.
Bądź mądry i stanowczy przy podejmowaniu decyzji! Nie bój się ich!
No właśnie, czy warto długo myśleć nad podejmowanymi decyzjami, czy podejmować decyzje spontanicznie, bez namysłu?